Výběr velikosti

Aby byly capáčky funkční a dítě je rádo nosilo, musí mít správnou velikost.

Především nesmí být těsné. Vždy je lepší větší nadměrek, než obepnutá botička, ve které nemá nožka dostatek prostoru, prsty jsou utlačovány a zvyšuje se pocení. Doporučujeme tedy nadměrek minimálně 1 cm (u nožiček do cca 15 cm), nejlépe však 1,2 - 1,5cm (u nožiček 16 cm a větších).

Pokud si nejste jisti, jaké číslo pro Vaše dítě vybrat, zde je jednoduchý návod jak poměřit nožku včetně tabulky velikostí:

Postavte dítě na papír, nejlépe naboso, přitlačte nožku včetně prstíků k podložce a obkreslete obě nožky těsným obrysem. Dále postupujte dle obrázku níže a změřte délku nožky od patičky po nejdelší bod prstové části (většinou paleček). Výsledné číslo udává délku nožky Vašeho dítěte. Zkontrolujte míry u obou nožiček. Půlcentimetrový rozdíl v délce je u dětí velmi častý. Capáčky pak vybírejte vždy na základě měření  větší nožičky.

TIP: Pokud dítě u obkreslování nespolupracuje, můžete zkusit proces urychlit postavením dítěte patičkami těsně ke zdi, stačením nožky k zemi a jemným přiložením zarážky před okraj palečku (například dřevěná kostka). Takto získáte délku nožky také, ovšem míra již není tak přesná.

Na základě naměřené hodnoty pak podle naší tabulky vyberte správnou velikost capáčků. Doporučujeme nadměrek minimálně 1 cm (u nožiček do cca 15 cm), nejlépe však 1,2 - 1,5 cm (u nožiček 16 cm a větších). Nožka v pohybu potřebuje více místa a prstíky (například při dřepu nebo doskoku) nesmí být utlačovány okrajem botičky. Pokud chcete, aby se nožka Vašeho dítěte vyvíjela správně, volte obuv vždy raději větší, než menší.

Zajímavé: Podívejte se na video jak pracují dětské prstíky při doskoku

Příklad 1: Dítě s nožkami 15,6 cm nosí capáčky číslo 17 a cítí se v nich velmi komfortně, nezakopává. Číslo 16 by mu už bylo malé a nebo velmi těsné.

Příklad 2: Dítě s jednou nožičkou 17,1 cm a druhou 17,5 cm nosí capáčky číslo 18. Jsou mu "jen tak tak". Brzy už bude potřebovat o číslo větší.

Příklad 3: Větší dítě s nožkou 19 cm nosí capáčky číslo 21. Cítí se v nich dobře. Nezakopává. Má o něco více utažený kotníček. Větší děti jsou více aktivní, nožka více pracuje a proto potřebuje i více místa.

Nemějte strach z většího nadměrku. Velikost capáčku i polohu nožky uvnitř můžete jemně regulovat gumičkou navlečenou v patní části. Pokud gumičku více stáhnete, posunete nožku mírně dopředu a více obepnete kotník. Pokud povolíte, uvolníte více místa pro prstíky a posunete patičku mírně dozadu. Capáčky Vám tak vydrží mnohem delší dobu než klasické papučky.

Naše capáčky jsou dostatečně široké a mají ergonomicky tvarovanou stélku. Jsou vhodné i pro děti s širší nožkou a vyšším nártem.

Pokud si výběrem velikosti nejste jisti, prosím raději napište nebo zavolejte. Ušetříte tak sobě i nám náklady spojené s výměnou či vrácením zboží. Děkujeme.

 tabulkanoha-s-merkou